Strona głównaPasjeZiołowy ogródek

Ziołowy ogródek

Globalne ocieplenie klimatu ma jedną niezaprzeczalną zaletę: coraz lepiej rosną u nas rośliny pochodzące z południowych rejonów Europy. Warto to wykorzystać i założyć we własnym ogródku grządkę ziołową – świeże zioła nie tylko pięknie pachną i urozmaicają smak potraw, ale mają także właściwości lecznicze, a zawarte w nich olejki eteryczne odstraszają komary, meszki, nornice i ślimaki.
Ziołowy ogródek [© teressa - Fotolia.com] Aby latem móc cieszyć się smakiem i aromatem świeżych ziół, musimy już teraz zacząć przygotowania do założenia ziołowego ogródka. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo nasion przeróżnych ziółek, które wczesną wiosną (niektóre gatunki już w lutym) wysiewamy do małych pojemników lub mini - szklarni, podlewamy i przykrywamy. Pojemniki muszą stać w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu, musimy także pamiętać o częstym podlewaniu. Nie wyrzucajmy torebek po nasionach – znajduje się na nich informacja o terminie pikowania i wysadzania roślin do gruntu!

Kiedy siewki osiągną już kilka centymetrów, trzeba je przepikować i rozsadzić do większych doniczek. Przed wysadzeniem ziół do gruntu dobrze jest je przez kilka dni zahartować: pojemniki wynosimy na dwór na kilka godzin w ciągu dnia, a na noc zabieramy je z powrotem do domu. Do hartowania możemy także wykorzystać tunel foliowy lub szklarnię: jeśli nie ma przymrozków, rośliny mogą tam pozostać nawet na noc.

Gotową rozsadę wysadzamy do ogrodu po „zimnych ogrodnikach” czyli w drugiej połowie maja. Szczególnie wrażliwe na zimno rośliny (np. bazylię) lepiej posadzić w gruncie dopiero pod koniec czerwca.

Zabiegani i początkujący ogrodnicy – amatorzy mogą ułatwić sobie pracę przy zakładaniu ogródka ziołowego, kupując gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym lub na targu. Wystarczy posadzić je do odpowiednich doniczek lub od razu do gruntu.

Ziołowy ogródek najlepiej założyć w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Ziemia powinna być lekka, żyzna (można ją wzbogacić kompostem), o odczynie lekko zasadowym.

Jeżeli nie mamy ogrodu, ziołową grządkę możemy także założyć na balkonie lub tarasie. Kupioną w sklepie lub przygotowaną z nasion rozsadę wysadzamy do doniczek (koniecznie z otworami do odpływu wody) i ustawiamy na słonecznym tarasie lub balkonie.

Zioła jednoroczne zbieramy przed kwitnieniem – są wtedy najbardziej wartościowe i aromatyczne. Rośliny wieloletnie, takie jak lubczyk, tymianek, melisa czy szałwia mogą przezimować w ogrodzie i cieszyć nasze oczy (i podniebienia!) przez następne lata.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:10:52, 06-05-2008 Malgorzata 50

    No....dzięki już z grubsza wiem .A one moga rosnąc obok siebie?? Bo mw ten sam zestaw mnie interesuje plus ew.kolendra
  • 06:42:32, 06-05-2008 Bianka

    http://poradnikogrodniczy.pl/ziola_w_domu.php
  • 07:45:19, 06-05-2008 enia60

    również jestem fanką ziół,uprawiam je na działce i bardzo zainteresowała mnie trawka żubrówka ,proszę o wskazówki czy można ją wysiać,czy kupić gotowe sadzonki nic o niej nie wiem
  • 08:05:09, 06-05-2008 tar-ninka

    Lubię zioła . Tez miałam trochę pod oknem teraz niestety..
    Moj malutki ogrodek opanowały koty .. 12 szt.
    Bardzo lubiłam do goracej herbaty wsadzić świerzy listek mięty.
    Nic tak nie gasi pragnienia w upał.
  • 13:05:33, 06-05-2008 Malgorzata 50

    Cytat:
    Bianka
    http://poradnikogrodniczy.pl/ziola_w_domu.php
    Dzieki Bianko ten link i porady Asi ..i jest nadzieja ,że nawet dwuleworeczny ogrodnik da radę ...będą donosy jak idzie....
  • 14:54:23, 06-05-2008 Bianka

    Cytat:
    Malgorzata 50
    Dzieki Bianko ten link i porady Asi ..i jest nadzieja ,że nawet dwuleworeczny ogrodnik da radę ...będą donosy jak idzie....
    Na pewno świetnie Ci pójdzie. Znalazłam jeszcze porady odnośnie światła i ziemi. To może być dość ważne.

    http://kulinarny.googlepages.com/zio%C5%82awdoniczkach

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy