Strona głównaPasjeOgród latem: podlewanie roślin strona 2 / 2

Ogród latem: podlewanie roślin

strona 2 / 2

Ogród latem: podlewanie roślin [© Elenathewise - Fotolia.com]

3. Pora dnia.

Najlepszą porą do podlewania ogrodu czy działki jest późne popołudnie – jeśli podlejemy rośliny zbyt wcześnie, woda po pierwsze szybko odparuje, a po drugie jej krople pozostające na liściach w pełnym słońcu poparzą roślinę. Późniejsze podlewanie z kolei nie pozwala roślinom obeschnąć przed nocą (jest to szczególnie ważne wiosną i jesienią, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą).


4. Intensywność podlewania.

Podstawowa zasada dotycząca podlewania brzmi: lepiej raz a dobrze, niż często, ale skąpo. Gleba po podlaniu musi być nasączona wodą na głębokość około 10 – 15 cm; jeśli będziemy rośliny podlewać mniej obficie, woda nie dotrze do głębiej położonych korzeni, a na zraszanej tylko z wierzchu ziemi szybko utworzy się twarda „skorupa” utrudniająca roślinom rozwój.

Najlepsze efekty osiągniemy podlewając ogród niezbyt intensywnym, równomiernym strumieniem lub nawet tzw. „mgiełką” wody. Wymaga to sporo czasu, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju zraszacze i automatyczne systemy nawadniające.
Strony : 1 2
 

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:12:13, 24-08-2008 Zenek

    Od przejścia na emeryture jestem działkowiczem gdyż kupiłem sobie działke choć co robi się na działce było dla mnie wielką tejemnicą. Czytałem fachowe ksiażki jak też pomoc innych działkowców pomogła mi w tym,że do dziś mam swój ogródek i choduje na nim tak kwiaty jak i warzywa. Działka to mój drugi dom. A co do podlewania to większość działek nie posiada prądu i żadne zraszanie czy tak głebokie podlewania jak podano w artykule nie wchodzi w rachube. Każdy litr wylanej wody na grządke trzeba donieść w rękach. Konewki mają przeciętnie 10 litrów pojemności a nie wiem czy Pani piszaca artykuł wie o tym, że dzialki uprawiają w większości ludzie w podeszłym wieku. Młodych nie widać i do tej pracy na działce się nie rwą. Pewno, że jak ma się prąd, pompe to i podlewanie jest przyjemnością. Pomimo tego, że na działce trzeba się napracować to nie oddam jej do końca swego żywota. Działka to cudna sprawa. A zapomniałem, ze kazdy litr wody trzeba napompować lub wyciagnąć ze studni kołowrotem. Jest i tak, ze nie zawsze jest w niej woda choć jest głęboka.
    ... zobacz więcej
  • 15:42:22, 24-08-2008 BarbarkaM

    Panie Zenku.Ja,tak samo ,jak Pan,nabyłam działkę po przejściu na emeryturę.Podobnie jak Pan dżwigam wodę w konewce,aby coś podlać.Podobnie jak u Was w naszym ogrodzie/ROD/nie mamy prądu,ale każda działka posiada kran.Wodę bieżacą mamy w okresie suszy codzień,zaśpoza tym okresem 2 razy w tygodniu.Kto chce mieć wodę na dłużej musi się zaopatrzyć w jakąś/przynajmniej jedną/beczkę.Ja mam dwie 200 litrowe.Proszę do mnie napisać,to może wymienimy doświadczenia.BarbarkaM.
  • 21:23:39, 24-08-2008 stanley47

    Zenku ! W twojej sytuacji doradzam niewielki , przydatny na działce hydrofor z pompą spalinową . Niestety to spory wydatek , musisz sam zdecydować czy warto. U mnie na działce jest prąd i używam do podlewania pompy elektrycznej.
  • 21:24:31, 24-08-2008 Zenek

    Witam Panią. Ja uprawiam swoją działke już 16 lat. Początki były cieżkie bo nic nie umiałem ale z tym jakoś sobie poradziłem a wspomagał mnie w tym sąsiad, który niestety już zmarł. Ja mam takiego konika, ze rosady lubię chodować od nasionka. Przydatne do tego są różne opakowania po nabiale. W naszych ogródkach mamy problem z turkuciami, jest to plaga ale na różne sposoby z tym walczymy. Ja też mam beczki na wodę deszcową by nic nie zmarnować. Studnie mam głęboką około 6m i kołowrót. Koło studni wanna pełna zawsze wody. My woby bieżącej nie mamy jak też prądu. Ja mieszkam we Wrocławiu.Nasz "szanowny Pan Prezydent" nie daje nam spokoju tylko myśli jak tu zlikwidować 80% działek. W takim przypadku inwestowanie w ogrody jest zawieszone. Pozdrawiam.
    ... zobacz więcej
  • 18:32:06, 27-01-2022 seniorita18

    Oczywiście bardzo ważną sprawą jest to aby mieć u siebie wodę w domu i ja również na ten moment jestem na etapie budowania studni głębinowej. Nawet niedawno czytałam na stronie https://rodzinneogrody.pl/zestawy-hy...-dobrej-cenie/ jak wygląda kwestia związana z posiadaniem zestawu hydroforowego. poniekąd jest to coś niezwykle ważnego.
  • 20:17:25, 02-06-2022 seniorita18

    Kiedy jeszcze chodzi o samo podlewanie czy nawadnianie to ja również jestem zdania, że dobrze jest wiedzieć jak sprawdzają się do tego pompy głębinowe. Uważam, że warto jest w takiej sytuacji zapoznać się z materiałem https://naszarola.pl/pompa-glebinowa...e-nawodnienie/ gdzie fajnie ta opcję opisano.
  • 13:18:25, 24-06-2022 zuzia.gola

    Podlewanie roślin w lecie na pewno jest ważne bo ja już miałam kilka takich problemów że nie podlałam na czas i kwiaty mi powiędły. Teraz też zmieniam wyposażenie w ogrodzie, tutaj https://gardenspace.pl/stol-ogrodowy-aluminiowy widziałam stylowe stoły do niego.
  • 14:19:37, 28-04-2023 finezyjna

    Super... A tak przy okazji czy korzystaliście może z usług https://dekoracjedomu.com/collections/dodatki-do-ogrodu ? W sensie czy kupowaliście może tam jakieś artykuły do ogrodu dekoracyjne? Spodobały mi się u nich osłonki i doniczki i tak zastanawiam się nad tym czy tam nie dokonać zakupu.
  • 16:50:37, 02-09-2023 sonosal

    Ogród letni, znany także jako ogród sezonowy lub ogród letni na tarasie, ma wiele zalet, które przyciągają wielu miłośników ogrodnictwa i osób ceniących przyjemności związane z życiem na świeżym powietrzu. Oto kilka głównych zalet takiego ogrodu:

    Przyjemność z życia na świeżym powietrzu: Ogród letni pozwala cieszyć się piękną pogodą i świeżym powietrzem bez konieczności wyjazdu z domu. To idealne miejsce do relaksu, spożywania posiłków na zewnątrz, czytania książek, czy spotkań towarzyskich w ciepłe dni.

    Estetyka: Ogród letni może być pięknie zaaranżowany z różnorodnością kwiatów, roślin ozdobnych, drzew i innych elementów dekoracyjnych. Tworzy to estetyczny i spokojny zakątek wokół domu.

    Ułatwiona uprawa roślin: Ogród letni często opiera się na doniczkach, skrzynkach lub innych przenośnych pojemnikach, co ułatwia uprawę roślin. Można łatwo zmieniać kompozycje i przenosić rośliny w zależności od potrzeb i warunków pogodowych.
    ... zobacz więcej
  • 16:51:48, 02-09-2023 sonosal

    Ułatwiona uprawa roślin: Ogród letni często opiera się na doniczkach, skrzynkach lub innych przenośnych pojemnikach, co ułatwia uprawę roślin. Można łatwo zmieniać kompozycje i przenosić rośliny w zależności od potrzeb i warunków pogodowych.

    Ochrona przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi: Ogród letni pozwala na kontrolowanie warunków, w jakich rośliny rosną. Możesz chronić je przed ekstremalnymi temperaturami, deszczem lub wiatrem, przenosząc je w odpowiednie miejsce.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy