Strona głównaPasjeWiosna na działce. Jak przygotować podłoże strona 2 / 2

Wiosna na działce. Jak przygotować podłoże

strona 2 / 2


Można ich także używać pogłównie, zgodnie z metodami wysiewu przyjętymi dla poszczególnych grup roślin. Forma granulatu nawozowego ułatwia równomierny wysiew, a w przypadku nawożenia pogłównego (w czasie wzrostu roślin) zapobiega osadzaniu się nawozu na nadziemnych ich częściach. Najczęstszą formą wysiewu nawozu stosowaną przed siewem lub sadzeniem roślin jest równomiernie mieszanie go z podłożem lub uprawną warstwą gleby. W przypadku drzew i krzewów, po ruszeniu wegetacji, nawóz rozsiewa się w promieniu nieco większym od obrysu korony. W nawożeniu pogłównym najlepiej stosować mineralne preparaty w okresie spulchniania gleby, a w przypadku trawników po ich koszeniu. Kolejne zabiegi wykonuje się co kilka tygodni, według zaleceń producenta na opakowaniu.

Co trzeba wiedzieć, wybierając nawóz? W jego składzie nie powinno zabraknąć, oprócz głównych makroelementów takich jak azot, fosfor, potas w proporcjach odpowiednich do potrzeb nawozowych danej grupy roślin, także mikroelementów (bor, miedź, mangan, molibden i cynk). Dostępne na rynku wieloskładnikowe nawozy wzbogacone dodatkowo np. borem, spełniają podwyższone wymagania roślin motylkowych takich jak: seler, kalafior, kapusta, a z roślin sadowniczych: jabłoń, grusza i winorośl. Jego obecność wpływa na jakość plonów, zmniejsza podatność owoców na pękanie.

Pamiętajmy, że nawóz zawsze dobieramy do określonej grupy roślin uprawnych. Do nawożenia gatunków ozdobnych szczególnie zalecane jest stosowanie specjalistycznych, kompleksowych nawozów bezchlorkowych. Zasilając rośliny należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, bo przenawożenie jest dla nich znacznie bardziej szkodliwe niż brak składników odżywczych.

Zasadą jest, że do gleb piaszczystych dodaje się najmniejszą dawkę nawozu zalecaną przez producenta, a do gleb gliniastych - największą. Najlepiej używać nawozów wolno rozkładających się, które przenikają do podłoża podczas całego sezonu wegetacyjnego. Na koniec warto dodać, że nawozy pomagają jedynie w chorobach fizjologicznych spowodowanych brakiem składników odżywczych, a więc myślenie, że częste nawożenie chorych roślin uzdrowi je, jest błędne.
Strony : 1 2
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:52:47, 18-03-2007 Grzechu

    Dziękuję za fachowy,zwięzły artykuł.Chciałbym zachęcić do zakupu pehametru, który umożliwia badania kwasowości podłoża i ustalenie dawki wapna. Nadmierna zawartość wapna, utrudnia roślinom pobieranie magnezu.
  • 20:47:51, 16-05-2008 Lukrecja

    Szukam informacji o roślinach na skalniak
  • 21:06:41, 16-05-2008 sosna

    może te linki będą przydatne
    http://www.jagra.pl/zestawienian6.htm
    http://skalniaki.za.pl/
    http://www.kwiatywogrodzie.zafriko.p...ny_na_skalniak
  • 22:18:08, 16-05-2008 Lukrecja

    sosna - byłam tam , dziękuję - ale prawdę mówiąc szukałam jakiejś wymiany poglądów tutaj na forum
  • 16:35:17, 20-05-2008 chaliniak

    Pytałaś o rośliny na skalniak. Ale nie wiem czy masz już skalniak i jakieś rośliny, czy planujesz założyć czy uzupełnić.
    Więc odpowiem tylko, że na skalniak nadaje się np. dębik ośmiopłatkowy /Dryas octopetala/, roślina tatrzańska doskonale rosnąca w różnych warunkach. Oczywiście znam go z doświadczenia i uprawiam.
    W podanym wyżej linku przeczytałem, o skalniaku z pni drzewa!? To tak, jak jabłecznik z porzeczek.
    Pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy