W okresie po menopauzie kobiety często mają problemy z kontrolą wagi i innymi czynnikami ryzyka dla zdrowia, takimi jak nadmierny poziom cholesterolu. Odpowiedzią na to może być taniec - taka aktywność może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, poprawić kondycję i skład ciała, a także samym poprawić samoocenę.
Po
menopauzie kobiety nierzadko doświadczają przyrostu masy ciała, zwiększenia tkanki tłuszczowej i
zaburzeń metabolicznych, takich jak wzrost trójglicerydów i „złego"
cholesterolu. Wszystkie te zmiany zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe. Ponadto w tym samym czasie panie są często mniej aktywne fizycznie, co przekłada się na redukcję masy mięśni oraz zwiększone ryzyko upadków i
złamań. W efekcie tego wszystkiego wiele kobiet po menopauzie zmaga się z obniżonym poczuciem własnej wartości i pogorszonym obrazem samych siebie, co z kolei ma związek z osłabieniem zdrowia psychicznego.
Wiadomo, że aktywność fizyczna minimalizuje wiele problemów zdrowotnych związanych z menopauzą. Tak działa też taniec - dowiedziono, że poprawia skład ciała i sprawność funkcjonalną. Tańczenie ma jednak także wpływ na obraz ciała, poczucie własnej wartości i sprawność fizyczną.
Badania pokazały korzyści płynące z regularnego
tańca. Tańczenie trzy razy w tygodniu nie tylko poprawiło profil lipidowy i sprawności funkcjonalną kobiet po menopauzie, ale także ich samoocenę.
Terapia tańcem to przyjemna aktywność, która wiąże się z niskimi kosztami i niskim ryzykiem kontuzji. Poza wspomnianymi, do listy „zysków" z tańca można dopisać: poprawę równowagi, lepszą kontrolę postawy, większą siłę i poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Wszystkie te korzyści mogą przyczynić się do zdolności do utrzymania niezależnego, wysokiej jakości życia do sędziwego wieku, oceniają autorzy.
Na podstawie: Postmenopausal Women Can Dance Their Way to Better Health
Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »