Strona głównaPasjePolscy seniorzy o sobie

Polscy seniorzy o sobie

TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.
Polscy seniorzy o sobie [© Aaron Amat - Fotolia.com] Z badań wynika, że osoby z grupy wiekowej 60-80 lat najczęściej spędzają czas wolny oglądając telewizję (60%), spotykając się z rodziną (51%), bądź znajomymi (32%). Niemała grupa lubi w wolnym czasie przebywać na działce (36%), wielu seniorów sięga po lekturę (24%), niemal co piąty respondent słucha radia (19%). Najrzadziej seniorzy spędzają czas chodząc do kina, teatru, czy też muzeum (4%).

Osoby ze wspomnianego przedziału wiekowego deklarują chęć zaangażowania w wolontariat. Aż 72% badanych podjęłoby się pomocy innym ludziom (dzieciom, chorym, niepełnosprawnym). Ponad połowa (56%) jest gotowa udzielać porad z zakresu swojego wykształcenia, umiejętności zawodowych lub innych. Również znacząca grupa- 53% chciałaby włączyć się w pracę organizacji działającej w środowisku osób starszych.

Badanym przedstawiono też listę twierdzeń i poproszono o ustosunkowanie się do nich. Większość seniorów zgodziła się, że w tym wieku ma dużo czasu dla siebie i na odpoczynek (75%). Wielu respondentów powiedziało, że ma jeszcze dużo w życiu do zrobienia (57%) i nie mają poczucia, by byli ciężarem dla innych (89%). Jednocześnie jednak znaczna grupa podpisała się pod twierdzeniem głoszącym, iż wszystko, co w życiu najważniejsze mają już za sobą i nic dobrego ich nie czeka (52%). 41% respondentów nie zgodziło się z tym zdaniem.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:47:06, 05-04-2008 krysta

    Mam 70 lat i czuję się młodo! Interesuję się mnóstwem rzeczy, biegam na wykłady i gimnastyke Uniwersytetu Trzeciego Wieku ,mam grono przyjaciół ,którzy też są cool.Mam dom ,dzieci/3/ wnuków piątkę a czuję sie wciąż mlodo Krysta.
  • 16:10:16, 05-04-2008 Basia.

    Cytat:
    kryale
    Mam 70 lat i czuję się młodo! Interesuję się mnóstwem rzeczy, biegam na wykłady i gimnastyke Uniwersytetu Trzeciego Wieku ,mam grono przyjaciół ,którzy też są cool.Mam dom ,dzieci/3/ wnuków piątkę a czuję sie wciąż mlodo Krysta.
  • 18:04:09, 13-04-2008 baburka

    Cytat:
    siekierka
    Samotność, to splot zdarzeń, które do niej doprowadziły.
    Splot zdarzeń często sprowokowanych naszą osobowością. Zafudowałam sobie onego czasu związek z psychopatą. Rozwiodłam się chwilkę temu, ale konsekwencje młodzieńczej głupizny będę ponosić do końca życia - w tym samotność.
  • 18:10:06, 13-04-2008 baburka

    Cytat:
    Bianka
    Jaką by nie robić dobrą minę do złej gry trzeba w końcu przyznać, że nie jest miło być seniorem.
    A hurrraoptymizm wydaje się być nieco naciągany.
  • 18:21:54, 13-04-2008 baburka

    Cytat:
    Bianka
    Podtrzymują znajomości bliższe lub dalsze z obcymi ludźmi, starają się uczestniczyć w najrozmaitszych „seniorskich” imprezach – dla oszukania swojej samotności i zabicia czasu. Nie zawsze dobrze się czują.
    To właśnie jest ZAMIAST. Parkowe ławki zajęte przez starsze kobiety zabijające czas, uciekające ze swoich pustych M. BRAK pozostaje, dobrze, jeśli w postaci blizny.
  • 18:29:41, 13-04-2008 baburka

    Cytat:
    Babka Gratka
    Potem jako babcia i osoba samotna z wielką przyjemnością podjęłam się opieki nad dwuletnim wnukiem, ale z zastrzeżeniem: cztery dni w tygodniu, bo potrzebuję spotkać się z rówieśnikami, skorzystać z imprez kulturalnych, mieć własne życie.
    Trudno mnie posądzać o rozmiłowanie w kontaktach z niedorzecznymi istotami, a jednak parę godzin dziennie daruję wnusi, żeby nie tkwiła wśród żłobkowych cioć do upojenia. Moja krew - należy jej się. Jak na razie młoda nie zgłasza zastrzeżeń co do mojej osoby, znaczy jest dobrze.
    ... zobacz więcej
  • 18:32:00, 13-04-2008 hannabarbara

    Jak się nie ma co się lubi, trzeba polubić, to co się ma!
    I cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro już będziemy o dzień starsi. A jak człowiek zrobi sobie dokładny rachunek, kiedy był spokojniejszy, bardziej wrażliwy na to co nas otacza, umiejący cieszyć sie drobnymi sprawami, to trzeba stwierdzić, że życie seniorskie w sumie nie jest takie złe!
  • 18:37:34, 13-04-2008 baburka

    Cytat:
    Babka Gratka
    Pomiędzy okresem dojrzałości a starością przeżywamy najgłębszy kryzys z życiu, psychologowie nazywają go kryzysem pożegnań. Odchodzimy z pracy zawodowej, której poświęciliśmy wiele dziesiątków lat.Odchodzą nasi rodzice. Jako ludzie w podeszłym wieku też wymagali naszego zaangażowania i troski.Zostajemy babciami/dziadkami ,co łączy się z pozbawieniem nas funkcji decyzyjnych w rodzinie (od tego są matka i ojciec), możemy tylko doradzać, ale lepiej nie za często,Często odchodzą nasi partnerzy życiowi.Po tych wszystkich stratach pozostaje pustka w psychice. Nie każdy jest zdolny sam ją czymś zapełnić świadomie.
    Tracimy ponadto:
    - zdrowie/siły
    - kasę, a z nią wiele możliwości
    - dotychczasowe mieszkania - często wieloletnie więzi sąsiedzkie.
    Można by mnożyć.
    ... zobacz więcej
  • 09:53:17, 14-04-2008 Gadacz

    Sprzeciwiam się "mnożeniu"
    Pokora przed nieuniknionym i..... rabunkowa gospodarka pozostałościami. Dopuszcza się zasadę palenia mostów, za sobą. Żadnego altruizmu. Podstawowe credo to, ja i moje zachcianki, oraz; cel uświęca środki.
    Dlczego?
    Wprawdzie, nasi następcy, nie wyprowadzają nas na wzgórze, dla spokojnego dokonania żywota, ale....pozostawiam niedopowiedziane.
  • 10:01:39, 14-04-2008 Malgorzata 50

    Wiecie co ,już dawno pisalam ...starzejemy się glownie psychicznie i trochę to jest zależne jednak od nas poczytajcie sobie i obeujrzycie zdjęcia pewnej 86-cio letniej internautki http://halna.blog.onet.pl/2,ID281440...792,index.html
    Z obserwacji moich wynika ,że fizyycznie tak naprawdę starośc zaczyna się po 80-tce ...a to jak się czujemy psychicznie zsuwając się lagodnie po tej równi pochylej zalezy jednak troche od nas samych....

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy