Strona głównaPasjeZdrowy przysmak: chałwa

Zdrowy przysmak: chałwa

Witaminy, cenne kwasy tłuszczowe, białko, przeciwutleniacze. To składniki leku czy suplementu diety? Nie. To znany od stuleci przysmak - chałwa. Zdrowy smakołyk który bez większego trudu przyrządzić można w domu.
Zdrowy przysmak: chałwa [© Africa Studio - Fotolia.com] Pierwsze wzmianki o pochodzą jeszcze z czasów dawnego Babilonu. Po kilkunastu wiekach dotarła do Europy, gdzie szybko zyskała na popularności. W Polsce produkcję chałwy na szeroką skalę rozpoczęto w 1951 roku, a do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne receptury z 1978 roku.

Co kraj to obyczaj

Egipcjanie lubią, gdy chałwa ocieka tłuszczem sezamowym, w Tunezji sprzedaje się ją w formie torcików, w Turcji zaś jest używana jako dodatek do pieczywa. Grecy jedzą ją podczas święta Katari, które jest odpowiednikiem naszej środy popielcowej. Chałwę można również wyprodukować z innych nasion niż sezam. Dla przykładu na Bałkanach powstaje z maku, słonecznika i orzechów. Dodaje się też do niej różne składniki, np. bakalie.

Domowy sposób na chałwę

Chałwę można stosunkowo łatwo przygotować w domu. Wystarczy uprażyć ziarna , rozetrzeć je np. w moździerzu lub zmielić w młynku do kawy, dodać do tego miód, bakalie (sprawdzą się również migdały, rodzynki, orzechy, wanilia) i zostawić w lodówce do stężenia. Podobno najlepsze chałwy to te, które długo wyrabia się w misach chałwiarskich i ręcznie masuje.

Na większych przyjęciach sprawdzi się także tort chałwowy. By go przygotować należy przełożyć tradycyjne ciasto tortowe masą przyrządzoną z czekolady, jajek, chałwy, rumu, śmietanki i herbaty. Chałwa smakuje świetnie również jako dodatek do deserów kawowych. Najprostszy z nich składa się z kawy, bitej śmietany, listków mięty i posypki ze startej chałwy.

Smacznie czy zdrowo?

Wszyscy wiemy, że sezam jest bardzo , bo zawiera cenne oleje, witaminy, m.in. A, B, E, przeciwutleniacze, a także duże ilości białka.

Jednak w skład chałwy ze sklepowej półki wchodzą emulgatory i różnego rodzaju regulatory kwasowości. Zdarza się także, że producenci dodają kontrowersyjny składnik – korzeń mydlnicy, który dawniej był używany jako środek do prania, mycia i jako medykament na przeczyszczenie. Współcześnie uważa się jednak, że posiada on także szereg dobroczynnych właściwości, np. wykrztuśne, pomocnicze w bólach reumatycznych, artretyzmie czy zapobiegające miażdżycy.

Dieta chałwowa

Wiele osób uważa, że spożywanie chałwy nie tylko dostarczy organizmowi potrzebnych składników, ale i przyczyni się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Dieta chałwowa pozwala stracić nawet 3 kilogramy w 3 dni. Okazuje się jednak, że dieta choć jest skuteczna, to niekoniecznie zdrowa. Nie dostarczając naszemu organizmowi zróżnicowanych pokarmów wyniszczamy go. Owszem, chałwa, tak jak sezam, zawiera zdrowe tłuszcze, witaminy, białko, a także cukry. Jednak zalecane podczas diety 150 g może dostarczyć ich zbyt małe ilości.

Kęs chałwy tylko na deser, z zachowaniem pozostałych posiłków, będzie idealnym rozwiązaniem – pożywi nas i nasyci. Najzdrowszą chałwę przyrządzimy sami – korzystając z naturalnych produktów możemy mieć pewność, że przekąska zadowoli nie tylko nasze podniebienia, ale i dostarczy organizmowi cennych składników.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:16:50, 11-08-2013 Turka

    Wreszcie przestanę mieć wyrzuty sumienia po zjedzeniu chałwy.
  • 18:26:16, 11-08-2013 Arti

    o tym wiem że zdrowa i ją jem
  • 18:52:09, 11-08-2013 slava

    Cytat:
    Artfilka
    o tym wiem że zdrowa i ją jem

  • 19:13:14, 11-08-2013 Yanat

    Cytat:
    Artfilka
    o tym wiem że zdrowa i ją jem
    Mniam, mniam, mniam........ i ja uważam, że chałweczka jest zdrowa. Kupuję najczęściej sezamową, ale tez nie nadużywam jej spożywania, bo LODY również bardzo dobre i uważam, że jeśli jedzone są jako jeden posiłek/oczywiście nie codziennie/ to wszystko jest ok.
  • 20:10:44, 11-08-2013 babciajana

    Dziś zjadłam lody chałwowe słodkie ale dobre.Pozdrowienia dla smakoszów chałwy
  • 20:13:16, 11-08-2013 Arti

    kupuję w Biedronce ...bo duża..waniliową i łaciatą waniliowo kakaową do tej pory nie wiem która lepsza więc kupuję po dwie

    oczywiście ze względu na witaminy
  • 20:23:42, 11-08-2013 slava

    Cytat:
    Artfilka
    kupuję w Biedronce ...bo duża..waniliową i łaciatą waniliowo kakaową do tej pory nie wiem która lepsza więc kupuję po dwie

    oczywiście ze względu na witaminy
    hihihi łakomczuszka
  • 20:31:35, 11-08-2013 Arti

    Cytat:
    slava

    hihihi łakomczuszka

    Blusisko wszystkie komendy nawet wymawiane szeptem wykonuje gdy chałwę mam w ręku
  • 20:33:44, 11-08-2013 slava

    Cytat:
    Artfilka
    Blusisko wszystkie komendy nawet wymawiane szeptem wykonuje gdy chałwę mam w ręku
    Aniu no proszę jak Blusa nauczyłaś, wie psiak co dobre
  • 20:56:35, 11-08-2013 martok

    Cytat:
    Turka
    Wreszcie przestanę mieć wyrzuty sumienia po zjedzeniu chałwy.
    Boże drogi, jaki ze mnie idiota! Trzy lata temu całkowicie zarzuciłem jedzenie chałwy, za którą przepadam, bo doszedłem do wniosku, że tak bardzo słodki smakołyk musi mi szkodzić. Jak teraz widzę, ten wniosek był zupełnie niedorzeczny. A więc wracam do diety chałwowej, którą wcześniej z upodobaniem instynktownie stosowałem przez blisko siedemdziesiąt lat.

    To jest najważniejszy artykuł, jaki się kiedykolwiek pojawił na Seniorku. Bardzo by mi zależało na tym, żeby Autor wyszedł w swoich rewelacjach poza chałwę. Bo my tu nie tylko chałwę lubimy, ale także marsy, twixy, tiramisu, kogel-mogel, ptysie, bezy, eklerki, no i oczywiście rachatłukum. Czekamy więc na dalsze opracowania w tym temacie i dalsze zdrowe diety.
    *
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy