Strona głównaPasjeJestem na emeryturze i... nudzę się

Jestem na emeryturze i... nudzę się

„Oczekiwałem, że na emeryturze będę się czuł wspaniale, ale przez większość czasu jest mi po prostu smutno. Brakuje mi pracy, a większość znajomych, to osoby, które poznałem w biurze właśnie i teraz rzadko się widujemy. Moja żona mówi, żebym się zrelaksował i cieszył wolnym czasem, ale jakoś nie umiem tego zrobić. Co ze mną nie tak?” Oto jedna z typowych wypowiedzi świeżo upieczonych emerytów. Jak sobie pomóc?
Jestem na emeryturze i... nudzę się [© Kokhanchikov - Fotolia.com] Wielu ludzi aktywnych zawodowo marzy o emeryturze. Wydaje się, że zakończenie pracy to wręcz podstawowe marzenie Polaków. W 2007 roku na emeryturę odeszło na emeryturę 215 tysięcy obywateli naszego kraju, w roku ubiegłym zaś padł swoisty rekord – ze świadczenia postanowiło skorzystać 250 tysięcy ludzi (z tego 80 proc. przeszło na tzw. wcześniejszą emeryturę). Liczby mówią same za siebie.

A jednak, kiedy ludzie przechodzą na upragnioną emeryturę, zaczyna im brakować... pracy. Dzieje się tak dlatego, że wiele godzin każdego niemal dnia spędzamy poświęcając się obowiązkom zawodowym. Nowy status quo wymaga przyzwyczajenia, trudno jest się przystosować z dnia na dzień. Praca jest absorbująca, nic więc dziwnego, że zwykle zaczynamy przyjaźnić się ze swymi współpracownikami, na emeryturze zaś mamy poczucie alienacji, potrzeba cierpliwości, aby przystosować się do nowej sytuacji i kształtować odmienny tryb życia.

Eksperci wskazują, że wśród osób, które czują się wyobcowane z powodu rezygnacji z pracy, większość stanowią mężczyźni. Panowie bowiem zwykle bardziej angażują się w obowiązki zawodowe, statystycznie mniej czasu przebywają w domu i z rodziną, w efekcie bardziej odczuwają zmiany związane z przejściem na emeryturę.

Jak zatem poradzić sobie z uczuciem przygnębienia i niechęcią do nowego stylu życia? Jednym ze sposobów jest podjęcie... pracy. To nie żart. Nowe zajęcie, nie tak absorbujące, jak to dotychczasowe, może przynieść pożądane skutki: przywrócić chęć do życia i dać wiele satysfakcji. Pozwól sobie na pracę w mniejszym wymiarze godzin i w takim charakterze, który stanowiłby przygodę, wyzwanie, może niespełnione w młodości marzenie.

W krajach zachodnich wśród emerytów bardzo popularny jest wolontariat. Doświadczenie nabyte w trakcie kariery zawodowej może być wykorzystywane nie tylko do rozwijania pasji, ale i konkretnej pomocy potrzebującym. Kolejne organizacje pozarządowe narzekają na brak chętnych do udziału w ich przedsięwzięciach, może więc właśnie świeżo upieczeni emeryci mogliby zasilić szeregi stowarzyszeń podejmujących akcje charytatywne. Seniorzy chętnie pełnią m. in. rolę korepetytorów dla dzieci i młodzieży mających problemy z nauką.

Prężnie rozwijają się również Uniwersytety Trzeciego Wieku. Realizowanie idei kształcenia ustawicznego przynosi korzyści – co udowodnione naukowo – zarówno dla zdrowia, jak i naszego samopoczucia.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 14:14:27, 09-02-2009 tadeusz50

  Cytat:
  Henia54
  Nie jestem jeszcze na emeryturze! Mam 54 lata i muszę pracować jeszcze conajmniej 6 lat.Ale juz teraz znalazłam coś, co pozwala mi oderwać się od rzeczywistości, od stresu związanego z pracą(pracuje w szpitalu). Od 2 lat projektuję i tworzę bizuterię tzw. hand made.Myślę,że w wielu z nas drzemie ukryta pasja i fakt bycia na emeryturze, może to wyzwolić.Trzeba tylko zajrzeć w swoją duszę, mamy tam wiele niespodzianek.Pozdrawiam cieplutko.Henia
  Miło mi Cię Heniu powitać w imieniu swoim, bo nie jestem uprawniony do powitań zbiorowych. Cieszę się, że wreszcie odezwałaś się po dość długim milczeniu. Wkrótce mm nadzieję widzieć Cię w wielu miejscach. Pozdrawiam.
  ... zobacz więcej
 • 21:04:43, 18-02-2009 czarna

  Baśko 13.No to mamy dużo wspólnego.Też mam wiele podobnych pasji, zajęć, dużo marzeń.I nie nudzę się w ogóle.
  Aby zdrowie było a reszta to pikuś.
 • 21:54:40, 22-02-2009 Uka

  Ja jestem początkującą emerytką! Weszłam na ten wątek,bo chciałam zobaczyć, co też na emeryturze robią inni emeryci.Przeczytałam wszystkie wypowiedzi od 1 do 7 strony.
  I stwierdzam,że wszyscy podobnie jak ja są zadowoleni.Tryskają humorem jak tadeusz 50-( kawał świetny, jeszcze nie słyszałam).
  Cieszę się,że nie muszę wcześnie wstawać do pracy bo jestem śpiochem.Dużo czytam, chodzę na spacery, umawiam się z koleżankami na kawę. A w wolne dni wypady z mężem za miasto.Działka również,ale w lecie.No i oczywiście internet zajmuje mi dużo czasu.Ale dzięki temu znalazłam Was!!!
  ... zobacz więcej
 • 21:58:25, 22-02-2009 Jadzia_G

  Witaj Uka u nas myślę że się szybko zadomowisz jest tu kupe fantastycznych ludzi - pozdrawiam
 • 15:33:37, 23-02-2009 Uka

  Dziękuję Jadwiga_G za miłe przywitanie.Na razie błądzę po tych wątkach i nie bardzo mogę się połapać co i gdzie.Ale myślę,że będzie coraz lepiej.....
 • 09:06:33, 05-03-2009 inulka

  Hallo,jestem juz 10 lat na emeryturze i nie nudze sie,odwrotnie,zaczelam wreszcie dbac o zdrowie po "burn out"Sy-zespole wypalenia.Jednego mi jednak brakuje,partnera lub partnerki,ktorzy by dzielili moje przedsiewziecia.I to jest wszystko,poza tym jest milo "nie musiec"
 • 10:04:08, 05-03-2009 bogda

  Witaj Inulka zgadzam się z Tobą, że miło jest nie musieć, a robić coś tylko dla przyjemności. Pozdrawiam i życzę miłej zabawy w Klubiku
 • 13:16:04, 05-03-2009 Karo1949

  Pozdrawiam wszystkie Emerytki i Emerytów, na emeryturze jest bardzo dobrze , ja, emerytka to mówię . A tak na poważnie, nudzi się tylko ten, kto nie posiada żadnych pasji, hobby, na które nigdy nie miał czasu w swoim życiu produktywnym. Wolny jak wiatr na emeryturze, może rozwijać swoje talenty, zainteresowania i na nowo uczyć się postrzegania świata, jest tak bardzo ciekawy . Miłego dnia wszystkim tu zaglądającym, Z.
 • 13:22:08, 05-03-2009 aannaa235

  Ja tez już nic nie muszę od 7 lat.
  Chociaz nie powiem od czasu do czasu za tęsknie za tym aby coś musieć.
  Pozdrawiam emerytki i emerytów
 • 13:23:53, 05-03-2009 Wodniczka

  Krysiu 46... ja tez jestem na emeryturze dwa lata i naprawdę nie mam czasu się nudzić..nie mam działki..ale lubię podróżować,jeżdżąc na takie jednodniowe wycieczki, co niektóre osoby w te wycieczki nie wieżą, a ja sporo już zwiedziłam,fotografować,lubię taniec na parkiecie(szczególnie walca i tango) spotykam się z przyjaciółmi na kawce(piwa nie lubię pić więc odpada mi to zajęcie )rozwiązywać krzyżówki ..czyli ćwiczę szare komórki mózgowe, moją ulubioną pisarką jest Daniele Steel, czy Nora Roberts.
  ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • EWST.pl
 • eGospodarka.pl
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy