

Co druga badana osoba posiada psa. Kota jako zwierzę domowe posiada za to, co piąta osoba, spędzając z nim średnio godzinę dziennie na zabawie, karmiąc gotową karmą dla kotów. Zarówno w przypadku właścicieli psów jak i kotów, najpopularniejsze są zwierzęta nierasowe. Niemal co drugi właściciel psa posiada mieszańca, a aż dwóch na trzech właścicieli ma kota tzw. dachowca. Właściciele obu gatunków zwierząt dokarmiają swoje zwierzęta, podając zarówno gotowe przysmaki jak i resztki ze stołu. Takie zachowanie deklaruje ponad połowa właścicieli psów i kotów, co wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Royal Canin, w ramach kampanii edukacyjnej „Ważą się losy psów i kotów”.

Scrapbooking i embossing - sposoby na nudę
Dawniej niemal każda szanująca się pani domu mogła pochwalić się imponującą kolekcją własnoręcznie wydzierganych serwetek, ozdobionej haftem lub monogramem pościeli i chusteczek do nosa. Mimo, że popularność tego typu robótek nieco spadła, odżywają nowe, bardzo interesujące techniki zdobienia przedmiotów codziennego użytku lub po prostu dekoracji dla domu.

Nadwaga epidemią także wśród zwierząt - jak dbać o swojego pupila?
Co czwarty pies i co czwarty kot jest otyły- alarmują lekarze weterynarii. Okazuje się, że epidemia otyłości, która w zawrotnym tempie rozprzestrzenia się wśród ludzi, dopadła także ich czworonożnych przyjaciół. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe, niska aktywność, a przede wszystkim brak wiedzy na temat negatywnych dla zdrowia skutków otyłości, to najważniejsze przyczyny pojawienia się nadwagi u psów i kotów.

"Trzymam rytm" - seniorzy i taniec
Cała Polska oszalała na punkcie tańca. Kolejne szkoły tańca powstają jak grzyby po deszczu, a telewizyjne programy pokazujące taneczne zmagania gwiazd na parkiecie czy lodzie biją rekordy oglądalności. Tańczyć chcą wszyscy: i młodzi i starzy. Aby zachęcić do tej formy aktywności także tych najstarszych 21 stycznia – w Dniu Babci - ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Trzymam rytm z Odnovitem”.

Jak mogą oszczędzać miłośnicy literatury
Statystyki nie są zadowalające, z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ubiegłym roku jedynie 50% Polaków przeczytało książkę. Dość liczna jest jednak grupa prawdziwych miłośników literatury, którzy na książki wydają nieraz krocie. Jak pogodzić miłość do literatury z niezbyt zasobnym portfelem?

TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.

„Pół słowem, pół gestem”- artystyczne przedsięwzięcie niepełnosprawnych
Zespół artystyczny "Pół słowem, pół gestem", jako jedna z trzech polskich grup teatralnych zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pt. "Słoneczny Promień", który odbędzie się w dniach 22-26 października w Kijowie. Wraz z pozostałymi siedemnastoma innymi zespołami artystycznymi będzie reprezentował państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Ogród latem: podlewanie roślin
Polskie lato bywa bardzo kapryśne – czasem bardzo deszczowe, a czasem wręcz „pustynnie" suche. Podczas upalnego, suchego lata zabieg codziennego podlewania roślin staje się więc koniecznością. Podlewanie – wydawałoby się - nic trudnego, jednak istnieje kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy naszym roślinom pomóc, a nie zaszkodzić.

Właściciele ogrodów i ogródków zwykle pamiętają o nawożeniu roślin wiosną, kiedy budzą się one do życia po zimowej przerwie. Warto jednak nawozić je także teraz, zanim na dobre zacznie się lato, bo z czasem zawartość związków mineralnych w glebie maleje i rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Koniec czerwca i początek lipca to ostatni moment na dokonanie „dokarmiania” roślin, bo od sierpnia większość z nich szykuje się już do zimy.

Niezwykłym przedsięwzięciem z zakresu propagowania historii i kultury jest Muzeum Opowiadaczy Historii. Zgromadziło unikatowe zbiory z licznych światowych tradycji ustnych, zaproponowało nową formę myślenia o eksponacie, oferuje zwiedzającym kolekcję stanowiącą dorobek wielu kultur.


