Strona głównaPasjeNordic Walking - spacer inny niż wszystkie

Nordic Walking - spacer inny niż wszystkie

Letni, ciepły dzień w nadmorskim kurorcie. Brzegiem morza spacerują tłumy wczasowiczów w różnym wieku. Wśród nich ci, którzy – zamiast pociągać jedną nogę za drugą - maszerują żwawym krokiem podpierając się kijkami. Wygląda na to, że nordic walking stał się jednym z ulubionych sportów polskich - i nie tylko polskich - seniorów. Dlaczego właśnie ich?
Nordic Walking - spacer inny niż wszystkie [©  Patrizia Tilly - Fotolia.com] - Lubię sport, ale źle się czuję ćwicząc w jednej sali z młodymi, superzgrabnymi młodymi dziewczynami w firmowych sportowych ciuszkach – wyjaśnia zaczepiona przeze mnie Anna, 53 – latka ze Śląska. – A gimnastyki dla tych nieco starszych w mojej miejscowości niestety nikt nie prowadzi, więc sama znalazłam coś odpowiedniego dla siebie.

Nordic walking to nic innego jak marsz z kijkami, który znakomicie odciąża stawy i kręgosłup. Uruchamiamy podczas niego aż 90% naszych mięśni, w tym także tych, które na co dzień są rzadko używane. Prostuje się nam sylwetka, wzmacniają kości, poprawia się objętość płuc, krążenie krwi i… nastrój – zwłaszcza, jeśli maszerujemy w miłym towarzystwie. Podczas godzinnego spaceru z kijkami spalimy ok. 400 kalorii (na „zwykłym” spacerze tylko ok. 260). Jest to znakomita forma aktywności dla rekonwalescentów, osób otyłych i spędzających większość czasu za biurkiem lub przed telewizorem, więc mających słabą kondycję.

Uprawianie nordic walkingu nie wymaga ani specjalnych przygotowań, ani wielkich inwestycji: luźne, wygodne ubranie na pewno znajdziemy we własnej szafie, trzeba więc tylko dokupić wygodne, dobrze „trzymające” nogę w kostce buty i parę kijków (te ostatnie można także wypożyczyć).

Maszerować możemy po lesie, parku, nadmorskiej plaży, a także po mało uczęszczanych (spaliny!) miejskich ulicach, ale w takim przypadku trzeba na kijki nałożyć przeciwpoślizgowe nakładki, tzw. buciki.

Zanim wyruszymy na pierwszy samodzielny spacer weźmy parę lekcji u instruktora, który pokaże nam właściwą technikę marszu. Okazuje się bowiem, że prawidłowego chodzenia też trzeba się nauczyć!

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:33:34, 15-02-2009 Andreas

    Od wiosny do jesieni jeżdżę rowerem, wszędzie chodzę pieszo a od paru miesięcy z kijkami . Polecam wspaniała zaprawa fizyczna.
  • 22:10:26, 15-02-2009 babciela

    Ja tez goraco polecam- szczegolnie osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i stawów kolanowyc Chodzenie z kijkami odbarcza prawie całkowicie kregosłup i stawy kolanowe.
  • 19:11:59, 29-03-2009 CiekawaŚwiata

    Świetna forma ruchu. Ja zakupiłam dwa komplety kijków, i wciąż zaganiam koleżanki do towarzyszenia mi w tych marszach. Nie mają wytłumaczenia, bo od razu wręczam kijki. Jest to więc bardziej Nordic Plotking.
  • 20:14:56, 29-03-2009 liha11

    jezdzac na rolkach spotykam na sciezce jadacych na nartorolkach z kijkami, bardzo dobry sport, jednak polecam rolki, jezdze tez na nartach - wlasnie bylam w dolinie Aosty na pld zboczu mont blanc - wrocilam zachwycona, trasy super (czasami zbyt latwe, jezdze tylko czerwonymi) przygotowane,
    w grudniu znow sie wybiore
  • 08:32:07, 14-08-2009 Scarlett

    * może być uprawiany wszędzie niezależnie od pory dnia i roku
    * dla każdej grupy wiekowej
    * nieskomplikowany i szybki do nauczenia
    * jest prostą formą rehabilitacji
    * jest optymalnym kardiotreningiem do redukcji masy ciała
    * odciąża cały aparat ruchowy do 30%
    * redukuje obciążenie stawu skokowego, kolanowego, biodrowego i kręgosłupa, co jest szczególnie ważne dla osób otyłych, po operacjach lub ze zwyrodnieniami
    * koryguje postawę
    * poprawia sprawność układu krążenia
    * odpręża poprawia stabilność na nierównych i śliskich powierzchniach
    * wydatek energetyczny wzrasta średnio o 20%
    * wzmacnia system immunologiczny
    * obniża cholesterol
    * podczas treningu tętno wzrasta o ok. 5 - 17 uderzeń na minutę (jest wyższe o ok. 13% niż przy tradycyjnym chodzie)
    * kijki dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na efektywny, dynamiczny trening w górach, na śniegu oraz na oblodzonych nawierzchniach.

    Systematyczne chodzenie z kijkami to zdecydowana poprawa ogólnej kondycji organizmu, gdyż jest to umiarkowany ruch zalecany przez każdego lekarza. Taki ruch zalecany jest w profilaktyce wielu schorzeń: osteoporozie, chorobach układu krążenia, nadwadze czy ogólnie w braku odporności.
    ... zobacz więcej
  • 09:54:02, 14-08-2009 jip

    To wszystko prawda, tylko, że musimy chodzić poprawnie z kijami,najlepiej jak ktoś kto zna ten sposób chodzenia pokaże. Żeby nie było tak, że zamiast pomagać kije przeszkadzają, nie można kijków traktować jak laski, a często właśnie widzę takie traktowanie, no i wtedy przeszkadzają.....
    Ja już mam w nogach z kijami około 4000km, i stało się to uzależnieniem dla mnie.......
  • 13:17:36, 14-08-2009 Lila

    Cytat:
    jip
    To wszystko prawda, tylko, że musimy chodzić poprawnie z kijami,najlepiej jak ktoś kto zna ten sposób chodzenia pokaże. Żeby nie było tak, że zamiast pomagać kije przeszkadzają, nie można kijków traktować jak laski, a często właśnie widzę takie traktowanie, no i wtedy przeszkadzają.....
    Ja już mam w nogach z kijami około 4000km, i stało się to uzależnieniem dla mnie.......


    To Ty na piechotę doszedłbyś do Paryża i z powrotem?
    Gratulacje.
    W mojej okolicy z kijkami chodzą babcie, co pod górkę wejsć nie mogą.
    ... zobacz więcej
  • 15:49:13, 14-08-2009 jip

    Cytat:
    Lila
    To Ty na piechotę doszedłbyś do Paryża i z powrotem?
    Gratulacje.
    W mojej okolicy z kijkami chodzą babcie, co pod górkę wejsć nie mogą.
    Musisz spróbować i zobaczysz jak to wciąga, ja rzadko w miesiącu tracę więcej niż dwa dni, a babcie owszem, też mogą, jednak lepiej niech sobie idą z kijkami po prostej , przecież ja też dziadek, pod górkę też można, a najlepiej na plaży, a czy do Paryża nie liczyłem ale na okrągło około 900dni x 5km, 500km dla zaokrąglenia wychodzi 4000km, sam nie wierzę.....
    ... zobacz więcej
  • 18:13:46, 14-08-2009 enia60

    jip.jak przełamać wewnętrzny opór i spojrzenia wścibskich,kijki kupiłam i bardzo chcę chodzić ,czekam na wenę a tak z doświadczenia ścieżki trawiasto-polne czy kamienne podpowiedz
  • 21:35:14, 15-08-2009 Scarlett

    Jip odpowiedz eni, a ja się spytam o mój sposób chodzenia. Po długim marszu jestem spocona, to chyba dobrze? Kiedy chodzę, to gdy wpadnę w trans mam uczucie płynięcia, albo unoszenia się, to chyba też dobrze? To znaczy nie chodzę jak o lasce hihihi
    Enia ja chodzę sobie i niech się gapią. Zresztą tu gdzie mieszkam kijki przestały ludzi dziwić, bo kijkowiczów jest bardzo wielu.

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy